سیم و کابل البرز الکتریک آلیجی

سیم و کابل البرز الکتریک آلیجی


پیشبینی قیمت سیم و کابل در سال 1402

در این مقاله ما به بررسی پیشبینی قیمت سیم و کابل در سال 1401 در جهان و تاثیر آن در ایران و عوامل داخلی تغییر قیمت ها و شاخص های بورس و ارزش خرید سهام میپردازیم .اگر به دنبال سرمایه گذاری یا خرید سیم و کابل و به طور کل صنایع مسی هستید تا پایان با ما همراه باشید .


عوامل موثر قیمت مس در سال ۱۴۰۲

پیش از آنکه بخواهیم روند تغییرات قیمت مس در سال پیش رو را بررسی کنیم، ابتدا باید درباره عوامل موثر بر قیمت‌ها صحبت کنیم تا بهتر بتوانید این موضوع را تجزیه و تحلیل کنید. برخی از مهمترین عوامل عبارتند از:

روند استخراج در معادن مس

میزان استخراج مس در اروپا ، آمریکا و آسیا که نود درصد مس جهان را تولید میکنند به طور میانگین در چند وقت اخیر، روند کاهشی داشته است.

نرخ تقاضا در بازار

در این مورد دو احتمال متفاوت در بین تحلیلگران بزرگ جهان وجود دارد که دو احتمال افزایش و کاهش به علت رکود جهانی می باشد . که در ادامه ان ها را بررسی میکنیم .

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت مس در سال 1402

تحولات اقتصادی در جهان

بین قیمت مس و تحولات اقتصادی جهان نیز ارتباطی قوی وجود دارد. به عنوان مثال، تغییرات نرخ سود بانکی به ویژه بانک‌های اروپایی و شاخص‌های کلان اقتصادی اقتصادهای پیشرفته، بر قیمت جهانی مس اثر زیادی می‌گذارد. در امریکا و اروپا با بالا رفتن نرخ بهره و تاثیرات جنگ احتمال میرود کمی این فعالیت کاهشی باشد که البته اگر در شش ماهه ابتدایی سال جنگ پایان یابد به علت نوسازی تخریبات انجام شده در اکراین این روند به طور گسترده ای افزایش خواهد یافت .

قیمت دلار و ارزهای خارجی

در ایران با افزایش قیمت دلار ، مس یکی از صنایعی است که بیشترین تاثیر را از ان میگیرد و افزایش چشمگیری خواهد داشت ، زیرا ایران یکی از صادر کنندگان قدرتمند مس به حساب می آید که با افزایش قیمت دلار صادرات آن بسیار سود آور خواهد بود بنابرین تمایل تولیدکنندگان به عرضه مس در بازار داخلی کاهش می یابد و با کاهش میزان مس تزریق شده در بازار قیمت آن افزایشی خواهد شد . قیمت دلار در چند وقت گذشته با افزایش چشمگیری همراه بوده است اما احتمال بازگشت به برجام و یا تصمیمات بانک مرکزی مانند تک نرخی شدن ارز احتمال کاهش قیمت دلار نیز وجود دارد .

تاثیر نفت بر مس

در  طی سالیان گذشته، قیمت نفت و پیشبینی قیمت مس رابطه نسبتا مشابه و مستقیمی داشته‌اند. یعنی وقتی قیمت نفت افزایش می‌یابد، قیمت فلز مس نیز بالا می‌رود. قیمت نفت نیز در سال گذشته به علت جنگ روسیه و اکراین و تحریم های اروپا افزایشی بوده است و تا صد و بیست دلار بالا رفت که ولی روزهای گذشته این نرخ تا نود دلار کاهش پیدا کرده است .

نرخ رشد اقتصاد چین

چین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مس به شمار می‌رود که سهم زیادی از مصرف و تولید آن در جهان را به خود اختصاص می‌دهد و این امر به طور قابل توجهی بر فروش و قیمت ورق مسی و انواع محصولات مسی دیگر تاثیر گذاشته است. بنابراین، عملکرد اقتصادی چین و نرخ تورم آن باعث افزایش یا کاهش قیمت جهانی مس می‌شود به طبع، قیمت تجهیزات مسی را در ایران نیز افزایش می‌دهد. در چند ماه گذشته با برداشته شدن سیاست های کویید صفر نرخ رشد در چین در حال افزایش است .


بررسی قیمت مس در بازارهای جهانی

قیمت مس، قیمت کاتد مس و مفتول از جمله مواردی هستند که بر اساس شاخص های جهانی نظیر بورس لندن LME و قیمت خرید و فروش دلار در ایران محاسبه می گردد. بنابرین قیمت جهانی مس اثر مستقیم بر قیمت آن در ایران دارد . دو نگاه در مورد قیمت مس و میزان تقاضا در بازارهای جهانی در سال 2023 وجود دارد که هر دو احتمال را باهم بررسی خواهیم کرد .

احتمال اول : تاثیر رکود جهانی و کاهش قیمت مس در بازارهای بین المملی

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲، قیمت مس در بورس فلزات لندن به بالاتر از ۱۰ هزار دلار در هر تن رسید و قیمت‌های آتی مس با عیار بیشتر، از ۵ دلار در هر پوند رسید.

با این حال، رکورد قیمت‌ها کوتاه‌مدت بود و روند نزولی شدید ناشی از ترس‌های فزاینده رکود، قیمت مس را به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر، به زیر ۷ هزار دلار در هر تن یا ۳.۲۰ دلار در هر پوند رساند.

اگرچه مس توانسته است از پایین‌ترین سطح چند ساله خود جهش پیدا کند، اما همچنان خود را آماده می‌کند تا سال ۲۰۲۳ را با کاهش بیش از ۱۴ درصدی به پایان برساند.

با نگاهی به پیش بینی قیمت مس در آینده، بسیاری از تحلیلگران کالا انتظار دارند قیمت مس پایین بماند. زیرا سیاست‌های پولی سخت جهان و تقاضای ضعیف از چین، حداقل در نیمه اول سال ۲۰۲۳ تاثیر خود را بر بازار گذاشته است.

در ابتدای سال جدید میلادی، کویید ۱۹ در چین افزایش پیدا کرد. بنابراین ترس از رکود و کندی چین به دلیل محدودیت‌های کووید-۱۹ بر قیمت جهانی مس تاثیر دارند.

پیشبینی شرکت CIBC کانادا : تاثیر رکود در پیشبینی قیمت مس در سال 2023

تحلیلگران کالا در CIBC (شرکت خدمات مالی و بانکداری کانادایی) نسبت به افزایش تقاضای مس خوش‌بین نیستند، زیرا انتظار دارند رکود بر تقاضا تاثیر بگذارد.

بانک کاناداییCIBC  پیش‌بینی می‌کند که قیمت مس در نیمه اول سال به طور میانگین حدود ۳.۳۵ دلار در هر پوند باشد که ۱۱ درصد کمتر از پیش بینی قبلی آنها است. پیش بینی می‌شود در نیمه دوم سال آینده، قیمت‌ها به طور متوسط به ۳.۶۵ دلار در هر پوند افزایش یابد.

پیش بینی قیمت مس

احتمال دوم : افزایش قیمت مس در نگاه تحلیلگران بزرگترین بانک و شرکت های سرمایه گذاری آمریکایی

سنای آمریکا در سال 2021 لایحه زیرساختی دو تریلیون دلاری را به تصویب رسانده است .  انتظار می‌رود این لایحه بودجه‌ای را برای بهبود جاده‌ها، پل‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی ‌فراهم می‌کند. علاوه بر این، هدف این لایحه به روزرسانی اینترنت پهن باند، برق، زباله و زیرساخت‌های آب است. تصویب این لایحه می‌تواند اثر بسیار زیادی بر بازار انواع کالاها و خدمات از جمله صنایع مس و بازارهای سیم و کابل مسی بگذارد.

پیش بینی بانک بنک او امریکا و گلدمن ساکس

بر خلاف دیدگاه های قبلی تحلیلگران کالا در بزرگترین بانک آمریکا (بنک آو امریکا) خوشبین هستند که قیمت مس پس از شروع ناامیدکننده، در نیمه دوم سال بهبود خواهد یافت. طبق نظر آنها قیمت‌ها به طور بالقوه به بالای دوازده دلار در هر تن می‌رسد.

همچنین، گلدمن ساکس (بزرگترین بانک سرمایه‌گذاری جهان) نیز پیش بینی می‌کند که قیمت مس صعود پیدا کند. زیرا به نظر می‌رسد که از ضعف کوتاه مدت گذشته است و رکود کم‌کم به پایان برسد.

در اوایل سال 2023، این موسسه مالی هدف ۱۲ ماهه قیمت مس خود را به ۱۱ هزار دلار در هر تن ارتقا داد که از پیش بینی قبلی خود ۹ هزار دلار بیشتر بود. گلدمن ساکس قیمت مس را به طور متوسط در سال ۲۰۲۳ حدود ۹۷۵۰ دلار در هر تن می‌بیند که میانگین قیمت آن تا سال ۲۰۲۴ به دوازده هزار دلار در هر تن می‌رسد.

پیش بینی قیمت مس در سال 2023

پیشبینی قیمت مس در سال ۱۴۰۲ در ایران

همانطور که مطالعه کردید، تحلیل‌های زیادی درباره مس انجام شده است که برخی از تحلیلگران در ابتدای سال جدید میلادی، نسبت به افزایش تقاضای مس خوش‌بین نیستند.

با این حال، اگر محرک‌های اقتصادی بیشتری در چین ایجاد شوند، افزایش تقاضا را در بازار مشاهده می‌کنیم و با توجه به اینکه سیاست های سخت گیرانه کویید صفر در چین لغو شده است قطعا این افزایش تقاضا در چین رخ خواهد داد .تمامی این موارد در قیمت مس در سال 1401 در ایران تاثیر گذار است ، زیرا قیمت‌ها تحت تاثیر نوسانات جهانی است .

عوامل داخلی تاثیر گذار پیشبینی قیمت مس در سال 1401

عوامل زیادی مانند  قیمت ارز ، دلار نیمایی و تصمیمات کشوری مانند تحرکات دولت و مصوبات و ابلاغیه ها ، میزان بودجه در نظر گرفته شده برای کارهای عمرانی و ساخت و ساز مسکن نیز تاثیر زیادی بر قیمت مس در سال ۱۴۰۲ دارد. همچنین در چند ماه اخیر قیمت دلار افزایش چشمگیری داشته است، و صحبت هایی در مورد تک نرخی شدن ارز و حذف دلار نیمایی وجود دارد . همچنین دولت در تلاش برای تولید یک میلیون مسکن در سال است که افزایش تقاضا در بازار را به طور چشمگیری بالا خواهد برد .همچنبن دولت در سال جاری در حال راه اندازی و بازگشایی شرکت های ورشکسته ای است که در سال های گذشته به دلایلی مانند خصوصی سازی و تحریم به طور کامل تعطیل شده بودند .

با بررسی دقیق و اهمیت پیشبینی قیمت مس در برنامه ریزی برای تولیدات سیم و کابل گروه صنعتی شرکت البرز الکتریک آلیجی و تحویل این محصولات با با بهترین قیمت ممکن به مصرف کننده ، ما به عنوان تحلیلگران گروه صنعتی البرز الکتیک آلیجی با در نظر گرفتن احتمال بیشتر به افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی و همچنین عوامل داخلی مانند اتفاقات و تحرکات دولتی و خصوصی در ایران ، انتظار داریم به افزایش تقاضا در بازار ایران منجر شود پس در نتیجه :

تحلیگران گروه صنعتی البرز الکتریک آلیجی پیش بینی میکنند تا پایان سال 2023 میلادی و 1401 شمسی به نسبت میزان افزایش تقاضا در بازار ایران ، قیمت مس در ایران بین 20 الی 50 درصد افزایش پیدا کند که به افزایش ارزش سهام های بورسی تا سقف 40 الی 60 درصد برای شرکت های تولید کننده سیم و کابل منجر خواهد شد .


دغدغه تولید کنندگان و صادرات با افزایش قیمت مس در سال 1402

صنعت مس همواره یکی از صنایع ارزآور و ارزشمند طی یک دهه اخیر بوده که بخش مهمی از صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده و در حال حاضر به واسطه تبعات ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و تلاطم بازار جهانی فلزات ازجمله مس، از یک فرصت استثنایی برای افزایش حجم صادرات برخوردار است. با وجود این نوسان نرخ ارز و صدور بخشنامه‌های پی‌‌درپی دولت در حوزه تجارت خارجی و تامین مواد اولیه بسیاری از تولیدکنندگان و صنایع پایین‌دستی را با مشکل مواجه کرده است. جدیدترین دغدغه تولید‌کنندگان این عرصه مربوط به افزایش بهای کاتد مس در بورس کالاست که با اجرای شیوه «حراج باز» بدون تعیین سقف قیمت باعث افزایش چشمگیر بهای مواد اولیه شده، به گونه‌ای که تولید‌کننده داخلی کاتد مس را گران‌تر از بورس فلزات انگلستان (LME) خریداری می‌کنند و همین امر عملا صادرات را با یک چالش لاینحل مواجه می‌کند. علاوه بر این در حالی که تا سه ماه پیش ۹۰ درصد بهای این ماده اولیه به صورت اعتباری و در فرصت۵‌ماهه پرداخت می‌شد، به یکباره با میزان پیش‌پرداخت به ۵۰ درصد و مهلت پرداخت مابقی به دو ماه با سود ۷۵/ ۱ درصدی تغییر یافته تا صنایع پایین‌دستی مس با کمبود شدید نقدینگی مواجه شوند.

منابع :

بورس لندن LME ،بانک بنک او امریکا ، گلدمن ساکس ،سایت ایرومارت ، روزنامه دنیای اقتصاد ، ایران سیم لاک ،

مطالب مرتبط :

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید